Блог 08 июня 2017

Зміни до гербу не є порушенням авторських прав і правил геральдики, — заступник мера Очакова

Враховуючи широку увагу мешканців міста, стосовно змін до гербу міста Очакова, заступник мера міста Гордій Білов вирішив  надати деякі роз’яснення місцевому населенню. Свою думку стосовно символу міста заступник мера опублікував у соціальній мережі.

Другого листопада 2016 року до Очаківської міської ради звернувся депутат обласної ради Гемаєв Х. З., до якого, в свою чергу, звернулись із проханням сприяти щодо змін гербу міста Очакова голова мусульманської общини міста Миколаєва та Миколаївської області Темірбулатов А.Р. та голова правління ради національних спільнот Миколаївської області Л.С-М. Каймаразова. Елемент гербу «повержений півмісяць», що зображений на гербі міста, являє собою приниження релігійних почуттів мусульман, що проживають на Україні та в Очакові зокрема.

Так як Україна, згідно ст. 35 Конституції України зазначає, що: «Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. Здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров’я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей», а діючий на той момент герб, являє собою порушення Кримінального кодексу України, а саме розділу V статті 161 «Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності або ставлення до релігії», що зумовлює собою приниження національної честі та гідності або образа почуттів грома¬дян у зв’язку з їх релігійними переконаннями мають за мету — принизити, образити, тобто показати неповноцінність, обмеженість людей конкретної національності або віросповідання.

Воно може виражатися в різних формах третирування громадян: наклепі, цькуванні, знущанні над культурою, релігійними обрядами, звичаями тощо будь-якої нації, дискримінації осіб певної національності або раси. Такі дії можуть мати окремий характер або виступати складовим елементом попередніх дій по розпалюванню ворож¬нечі. Тож розглянувши вищевказані листи та відповідність діючого на той момент гербу міста Очакова, мною підготовлено проект рішення «Про внесення змін до рішення Очаківської міської ради від 31.10.2014 №10», в якому для затвердження запропоновано герб міста Очакова із видаленим елементом «поверженого півмісяця». Цей проект був затверджений сесією 25.11.2016 року.

Також, доцільно зазначити, що до повноважень органів місцевого самоврядування згідно до Стаття 22, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо символіки територіальних громад сіл, селищ, міст, районів і областей, зазначено: «Зміст, опис та порядок використання символіки територіальних громад сіл, селищ, міст, районів і областей визначаються відповідною радою згідно з законом. Тобто, зміст та значення символіки затверджується, відповідно до даних повноважень Очаківською міською радою.

Окремою думкою, деяких громадян, є той факт, що зміна елементу в гербі міста Очакова являє собою порушення авторських прав його розробника. Як відповідь зазначу, що згідно Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23 грудня 1993 року N 3792-XII, відповідно до статті 10 п. «г»: «державні символи України, державні нагороди; символи і  знаки органів державної влади, Збройних Сил України та інших  військових формувань; символіка територіальних громад; символи та  знаки підприємств, установ та організацій» та «проекти офіційних символів і знаків, зазначених у пунктах «г» і «д» частини першої цієї статті, до їх офіційного затвердження розглядаються як твори і охороняються відповідно до цього Закону».

Тобто, якщо макет гербу, навіть і має авторську реєстрацію, то після затвердження відповідним органом (в даному випадку Очаківською міською радою) право використання переходить до державного органу, що його затвердив та відповідно, всі подальші зміни, не є порушенням авторства його первинного розробника.

До Очаківської міської ради 19.04.2017 року надійшов лист від Історико-Культурної асоціації «Україна-Туреччина», в якому президентом асоціації надано пропозиції щодо змін в гербі міста в частині «поверженого півмісяця». Аналізуючи викладені факти в листі, слід зробити висновок, що рішення Очаківської міської ради «Про внесення змін до рішення Очаківської міської ради від 31.10.2014 №10» від 25.11.2016 року було вірне. Герб міста Очакова, як і будь якого іншого гербу, не має принижувати релігійних поглядів будь якого віросповідання, а зміни до гербу, не є порушенням не авторських прав не правил сучасної геральдики.

«На тему змін до герба ми багато говорили із представниками з числа вимушених переселенців-мусульман та кримських татар зокрема. Вони, як люди, що пережили війну та окупацію, були вимушені покинути свої домівки та їхати до інших міст під гарантії держави шукати тимчасове поселення, питають в своїх общинах. «Що нам говорити своїм дітям, коли нас вони запитують про повержений півмісяць?».  Як заключне слово хочу сказати, що навіть в найрадикальніших ісламських державах, не на гербах не на прапорах ми ніколи не зустрінемо перевернутого зображення хреста. А в наш час, коли Україна претендує на місце в Європейській спільноті, та позиціонує себе як європейська держава – натяки на приниження чиєїсь релігії є неможливими. Тож будемо поважати один одного і жити в злагоді, а історію – залишимо для історії. Щасти Вам!», — написав Білов.

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Самое комментируемое

To Top